آخرین نظرات
بدون نظر
جستجو در وبلاگ

لنگ چیست؟

توسط 10366
دوست داشتن55

لنگ پارچه ای مستطیل شکل از جنس پنبه و یا کنف با فامی از رنگ مشکی بر روی پس زمینه قرمز می باشد. 


تعریف بالا بیان نسبتا مختصری که از قدیم تا کنون برای معرفی لنگ به کار میرفته است.

کاربرد لنگ چیست؟

لُنگ حمام یا به اختصار لُنگ نوعی پوشش سنتی است که مردان ایرانی استفاده می کنند. لنگ به همراه قطیفه دو قطعه لباس برای خشک کردن بدن پس از استحمام هستند که لنگ لباس نیمه پائین بدن و قطیفه حوله ای بزرگ برای خشک کردن نیمه بالای بدن است.
 

البته امروزه هم از لنگ برای مصارف شستشو و حمام و حوله استخر و پوششی برای ورزشهای سنتی و عرقچینی و تنظیف و ... استفاده میشود.

در اینجا چند نمونه لنگ با جنس متفاوت را مشاهده کنید

 

طرح بافت لنگ:

زمینه پارچه لنگ در تمامی انواع آن به رنگ قرمز بوده که رنگ هایی همچون مشکی، سفید،‌ آبی، زرد و نارنجی در حاشیه ها و یا در بدنه آن استفاده می گردد.

در گذشته رنگ قرمز پارچه های لنگ از نوعی گیاه که در نواحی مرکزی و جنوبی ایران می رویید، گرفته می شد.

برای رنگ نمودن نخ های لنگ در فصل بهار، گل های گیاه نام برده را جمع آوری می نمودند و در دیگ های بزرگ می جوشانند و فام قرمز آتشین بجا مانده از گل های جوشانده شده جهت رنگرزی نخ ها استفاده می شد.

جالب آنکه این رنگ قرمز به حدی با دوام بود که پس از استفاده های متمادی و شتستشو های پی در پی همچنان رنگ اولیه آن پابرجا باقی می ماند.

بنابراین از این منظر نیز این پارچه بسیار با ارزش بود چرا که رنگ به کار گرفته شده در نمنه های سنتی نیز از خاک ایران روییده شده و در عین حال دوام بالایی نیز داشتند اما امروزه استفاده از رنگ طبیعی جای خود را به رنگزا های مصنوعی رایج داده و نخ های این پارچه را با استفاده از رنگزاهای مصنوعی رنگرزی می نمایند.

خوشبختانه نکته ای که در رنگرزی امروزی لنگ رعایت شده یکسان بودن فام رنگی آن با نمونه های پیشینش و همچنین ثبات بالای رنگی آن می باشد.

 

محصولات مرتبط
کد: 766270
79,000 تومان
(5)
جنس این محصول از مرغوبترین مواد اولیه موجود در بازار میباشد پنبه ای و با موارد مشابه اصلا قابل مقایسه نیست سایز نرمال لنگ برای استفاده 80*150 است.سایز تقریبی نمونه کار موجود 80*300 میباشد  که در صورت تمایل میتوانید...
کد: 663152
35,000 تومان
(5)
اصلی ترین مورد مصرف : شستشوی اتومبیل تنظیف عرقچینی سایز نرمال لنگ برای استفاده 80*150 است.سایز تقریبی نمونه کار موجود 80*280 میباشد  که در صورت تمایل میتوانید از وسط برش بزنید دیگر انواع مختلف لنگ یزدی نوع یک...
ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

تنظیمات

فهرست

اشتراک گذاری

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم